خب بریم سراغ مرد شماره یک انیمشن سازی ژاپن هایائو میازاکی

من دیدن تمام آثارش رو پیشنهاد می کنم. آثا میازاکی پر از لطافت نه، مفاهیم عمیق و لطیف انسانی است. به قول دوستی جایی که والت دیزنی دختران رو منفعل و  انسان هایی در انتظار کمک شاهزاده ای با اسب سفید نشون میده، دختران قصه های میازاکی همگی رهبر و پیشرو یک تفکر هستند. خودشون راهشون رو پیدا می کنند و برای ساختن یک زندگی و دنیایی بهتر تلاش می کنند. تقریبا شخصیت اصلی تمام انیمه های میازاکی دختره و تا جایی که یادمه این اصل فقط در مورد پورکوروسو و باد برمیخیزد صدق نمی کنه. این دو انیمه رو می تونیم در دسته ضد جنگ ها قرار بدیم.

سوای فمنیسم بودن میازاکی، توجه ش به محیط زیست در ساخته هاش فوق العاده س. پونیو، شاهزاده مونونوکه، ناوسیکا، قلعه متحرک هاول، لاپوتا قلعه ای در آسمان، همه و همه به نوعی به تخریب محیط زیست توسط انسان و نابودی زمین به زیبا ترین شکل ممکن اشاره دارن. اشاراتی بسیار دلنشین و تاثیرگذار. که البته شاید باعث بشه داستان از دید کودکان ترسناک جلوه کنه از جمله خواهر خودم که از بچگی به خاطر هیولاهای عجیبش به شدت از آثار میازاکی بیزاره. 

میازاکی تمام شاهکارهاشو با استفاده از تکنیک دوبعدی ساخته و شاید برای همینه که تصاویرش اینقدر برای ما زیبا و دلنشینه. 

از بین تمام آثار میازاکی شخصا " ناوسیکا از دره باد" رو بیشتر از همه دوست داشتم و به نظرم دلنشین تر از تمام آثار میازاکی بود با وجودی که تولید سال ۱۹۸۴ بود اما اصلا احساس کهنگی نداره و این مشخصه، مختص تمام آثار میازاکی است.

*) انیمه  " بر فراز تپه شقایق" یکی از شاهکارهای ساخت استودیو جیبلی هستش که میازاکی در مقام نویسنده اثر در اون نقش داره. و به نظرم یکی از شاهکارهای رمانتیک و ضد جنگ کمتر شناخته شده اس. بر فراز تپه شقایق هم یک پیشنهاد ویژه اس برای دیدن. 

* "دنیای مخفی آریتی" هم از شاهکارهای میازاکی و استودیو جیبلی در مقام نویسنده است که فوق العاده آرام و دلنشینه. این هم جزو پیشنهادات ویژه من برای دیدنه.

*) سومین اثری که میازاکی فیلم نامه اون رو نوشته " زمزمه قلب" نام داره. به خوبی دو مورد قبل نبود اما نمیشه نادیده ش گرفت.

نکته ای برای من جالبه و دوست دارم بدونم شما هم همچین حسی دارین یا نه! تشابه چهره ی شخصیت اصلی در انیمه های ساخت میازاکیه. واقعا این طوریه یا خیال کردم؟

۲. خب نوبتی هم باشه، نوبت ایسائو تاکاهاتا شده. مرد شماره دو ژاپن در صنعت انیمه سازی. یه تعداد از اون کارتون های دلربای دهه شصتی کار ایشونه. هایدی، مارکو، آن شرلی با موهای قرمز، نیلو و فلندی،  بچه های کوه تاراک و باخانمان.

البته لازمه بگم که تاکاهاتا یار دیرینه میازاکی بوده و هر دو با هم استودیو معروف جیبلی رو راه اندازی کردن پس کاملا طبیعیه که در ساخت انیمه هایی که میازاکی ساخته هم نقشی رو بر عهده داشته. در واقع این دو نفر ستون های جیبلی بودن(البته میازاکی هنوز زنده اس خدا رو شکر و داره یه انیمه می سازه)

یکی از شاهکارهای تاکاهاتا که از نظر نمایش غم و رنج از دید رسانه ها با فهرست شیندلر برابری میکنه انیمه" مدفن کرم های شبتاب" هستش که شخصا جرات نکردم یک بار از اول تا انتها ببینمش. همیشه از اواسط، فیلم رو دیدم و هربار هم اشک های لعنتیم سرازیر شده. انگار غم این خواهر و برادر هیچ وقت تکراری نمیشه.تاکاهاتا در مدفن کرم های شبتاب به غمگین ترین حالت ممکن پستی جنگ رو به نمایش گذاشته.

شاهکار بعدی تاکاهاتا  با نام " افسانه شاهدخت کاگویا" حال و روز خیلی از دختران رو به تصویر میکشه. چقدر موقع دیدنش غمیگن شدم. طراحی شاهدخت کاگویا با انیمه های دیگه متفاوته و البته زیبا هم هست. این انیمه از پیشنهاد های ویژه من برای دیدنه.

*) "به خاطر دیروز" یه انیمه در ژانر روزمره است و از کارهای تاکاهاتا. دیدنش خالی از لطف نیست.

*) انیمه " لاک پشت قرمز" به طور مشترک با استودیو جیبلی و یه استودیو فرانسوی ساخته شده که صامته و دیالوگی نداره اما مر از لحظات ناب و تاثیرگذاره. کلا فیلم های صامت خیلی مورد علاقه من نیستن و لاک پشت قرمز هم از این مورد مستثنی نیست اما به هر حال اثر ستایش شده ایه. در یکی از سکانس ها پسر خانواده توی یه چاله آب میفته، پدر می خواد بره و بچه شو نجات بده چون شنا بلد نبود و از آب می ترسید، مادر، مانع میشه و می خواد دلبندش خودش راهی برای نجاتش پیدا کنه. 

یه سکانس لعنتیه لعنتیه لعنتی بود.

آقای تاکاهاتا سال ۲۰۱۸ فوت کردن متاسفانه.

۳. خب حالا بریم سراغ مرد شماره ۳ که خیلی ها اونو جانشین میازاکی می دونن و بهش امیدوارن، اما راستش من فکر نمی کنم اینطور باشه هرچند که آثار شاخصی داره اما به این راحتی ها نمیشه به اسطوره بزرگ رسید.

ماکوتو شینکای

خالق انیمه فوق العاده "your name"

من " اسم تو " رو دو بار دیدم. عالیه ولی اگه بخوایم با آثار میازاکی مقایسه ش کنیم انگار یه جیزی کم داره. اما در مقایسه با سایر آثار موجود یک شاهکاره.

*) " باغ کلمات " ساخته بعدی ماکوتو.

راستش بیشتر از داستان طراحی ها و جزییات معرکه ای که در تصاویر میدیدم،  منو شگفت زده کرده بود.

*) " ۵سانتی متر بر ثانیه" 

و باز هم طراحی های اعجاب انگیز به خصوص اون نمایش ریزش شکوفه های ساکورا

*) "بچه هایی با صداهای گمشده"

داستان قشنگی داره و میشه گفت کمی در سبک آثار میازاکی ساخته شده اما نه به ماندگاری اون ها.

*) فرزند آب و هوا(tenki no ko)

طبق شنیده ها از شاهکارهای سال ۲۰۱۹ است اما هنوز زیر نویسش نیومده که ببینم.

آقای شینکای دو تا اثر دیگه هم داره که من ندیدم. اما تو لیست میذارم که ببینم بعدها.

جایی در گذشته به هم قول دادیم( the place promised in our early days)

آواهایی از ستاره های دور دست( hoshi no koe)

در کل آثار شینکای برپایه عشق ساخته شدند و البته با طراحی های زیبا روحتون رو نوازش می دن. شینکای علاقه خاصی به جهان های موازی داره و تقریبا توی همه انیمه هاش از این موضوع استفاده کرده.

۴. چند تا انیمه دیگه هم هست که طبق گفته منتقدین از پیشگامان یه سری موضوعات خاص هستن.البته هنوز نتونستم ببینم شون.

( شخصا فکر می کنم

صبا این ها رو دوست خواهد داشت)

*) perfect blue 

**) paprika

که هر دو از شاهکارهای آقای ساتوشی کن هستن. 

***) ghost in the shell از ساخته های مامورو اوشی. 

این سه انیمه جزو کارهایی هستن که اسم شونو زیاد میشنوین. حیفم اومد چون خودم ندیدم اسم شونو تو لیست نیارم.

۵. یه چند تا انیمه هم برای سرگرمی معرفی کنمدی:

*) پسر بچه و هیولا ( البته چند تا جایزه برده همچین الکی هم نیست)

*) شمشیرزن غریبه

روایت داستانش خیلی ساده اس  اما سکانس های اکشن و شمشیرزنیش خیلی خوب شده. خلاصه اش این که انیمه خوش ساختیه.

*) ماهی بزرگ بگونیا(یه انیمه چینی خوش ساخت)

خیلی بهتر ازچیزی بود که فکر می کردم.

*) پرنسس و خلبان

اگه هیچی برای دیدن نداشتین گزینه خوبیه. دی:

۶. می خواستم دوباره ننویسم اما حیفه سه گانه سینمایی berserk جاش تو این لیست خالی باشه. 

Berserk: the golden age arc- the egg of the king

Berserk: the golden age arc- the battle for doldrey

Berserk: the golden age arc- the advent

پست بعدی درباره انیمه های سریالیهمنتطرش باشین. دی:

مشخصات

آخرین جستجو ها