سلام. هوس کردم مانگا معرفی کنم. حس می کنم قبلا درباره مانگا توی وبلاگ نوشتم، چک کردم ولی چیزی پیدا نکردم پس اگه احیانا تکراریه عذر می خوام.

به کتاب های مصور ژاپنی می گن مانگا. جالبه بدونین که کمیک ها ابتدا در امریکا ایجاد شدن اما بعد از جنگ جهانی دوم وارد ژاپن میشه و ژاپن اون رو تبدیل می کنه به یه صنعت درآمدزا و پرطرفدار و همین طور نماد فرهنگیش! طوری که در حال حاضر از کشور مبدا هم جلو افتاده!

شخصیت های مانگا معمولا چشم های بزرگ و دهان و بینی کوچک دارن. این مشخصه شونه.

۱. Berserk

بین مانگاهای معروف ژاپنی berserk حرف اولو میزنه. هم از نظر طراحی و هم از نظر روایت داستان وشخصیت پردازی. برسرک سی ساله که در حال چاپه! یعنی احتمالا اولین فصل های این مانگا زمانی منتشر شده که نطفه من تازه شکل گرفته! سیصد و پنجاه و نهمین چپتر برسرک یک یا دو ماه پیش منتشر شده و معلوم نیست چه زمانی به پایان میرسه! گاهی فکر می کنم ممکنه قبل از مردنم پایان داستان رو بفهمم یا نه! چپترهای فعلی برسرک هر سه ماه یه بار منتشر میشن که زمان نسبتا طولانیه اما ممکنه دلیلش هرچیزی باشه. طراحی های پر جزییات یا تغییر عوامل تهیه مانگا در گذر زمان یا حتی به دلایل عمدی که من نمی دونم. شخصیت های گاتس و کاسکا فوق العاده هستن. حتی شخصیت مثبت_ منفی داستان هم که راستش الان اسمشو فراموش کردم. 

برای شروع به خوندن مانگا پیشنهاد می کنم اول سه گانه سینمایی برسرک رو ببینید که خیلی خوش ساخته و روایت داستانیش هم عالیه و بعد از دیدن سینمایی ها خواه ناخواه میرین سراغ کتاب، چون دقیقا جایی فیلم رو تموم می کنن که توی یه برزخ تاریک گیر میفتین. و تا حواب سوالاتونو پیدا نکنین آروم نمیشین.

برسرک خیلی چیزها به من یاد داد و هنوزم دارم ازش یاد می گیرم. و البته تاکید می کنم برای بچه ها به خصوص با آموزش هایی که ما به بچه ها میدیم مناسب نیست و کاملا در تناقضه.  البته ۱۵ سال به بالا شامل این حرفا نمیشه.

2.attack on titan

"حمله به تایتان" شاهکار ایسامه هاجیمه فوق العاده اس. از همون اول کار پر شده از اتفاقات خوب و بد در کنار هم. پر از مرگ های غافلگیرکننده. پر از شخصیت های ناب و دوست داشتنی. همه شخصیت ها به اتدازه توانشون قهرمان هستن و به جرات می گم موقع خوندنش باهاشون زندگی می کنید. ده ساله  که از انتشار حمله به نایتان و داستان های اِرِن و میکاسا و آرُمین میگذره اما کم کم داره به پایانش نزدیک می شه. البته باید بگم این نزدیکی به پایان چند ماهه که اعلام شده اما اون طوری که داستان داره پیش می ره چند ماه دیگه هم ادامه خواهد داشت. این مانگا تا جایی که اطلاع دارم ماهی یه بار منتشر می شه.

چقدر لیوای و اِرُوین دیالوگ های خفنی داشتن!

برای خوندن مانگاش توصیه می کنم اول انیمه شو ببینین. سه فصل از حمله به تایتان منتشر شده که البته فصل سومش در دو پارت و با فاصله زمانی منتشر شد. کمی از لحاظ طراحی به خصوص طراحی غول ها ضعیف عمل کرده اما خوبی هاش اینقدری هست که بشه چشم پوشی کرد.

چپتر 127 ام همین امروز تو سایت مانگالودر منتشر شد.

3. the promised neverland

یک اعجوبه ی دوست داشتنی. معرکه اس. داستان و شخصیتها همه عالی هستن. طراحی های مانگا هم قابل قبوله. کاملا برای بچه ها مناسبه. کمی ممکنه ترسناک باشه اوایل داستان ولی به تدریج از این فضا دور میشه. پیشنهاد می کنم اول انیمه 12 قسمتیشو ببینین که همین امسال ساخته شده. . بعد در ادامه مانگاشو بخونین که ادامه داستان بفهمین. البته فصل دومش هم تا سال 2021 بیرون میاد. اما شخصا طاقت نیاوردم تا اون موقع. تا الان 170 چپتر از مانگای ناکجاآباد موعود منتشر شده و در کل سه سال از انتشارش میگذره.

شخصیت های اِما، نورمن و ری خیلی خوب پرداخته شدن و داستان رو پیش می برن. من برای بچه های بالای 12 سال پیشنهاد می کنم.

چقدر اون اوایل نورمن رو دوست داشتم.

4.ao haru ride

یه عاشقانه تقریبا آرام. البته بازم پیشنهاد می کنم اول انیمه 12 قسمتیش رو به همین اسم ببینین بعد اگه فضاشو دوست داشتین برین سراغ مانگا. کاملا  تینیجری و دخترونه اس. 'پایان بندیش خیلی به دلم ننشست اما در کل بد نبود. این مانگا در حد اون سه تای دیگه نیست مسلما ولی خب اگه با مانگاهای عاشقانه حال می کنین گزینه خوبیه.

5.vinland saga

فصل اول انیمه حماسه وینلند اواخر سال 2019 پخش شد و من همین دو روز پیش دیدمش. در حد سه مورد ابتدای لیست نیست اما من شخصا دوستش داشتم و الان دارم مانگاشو می خونم. 170 چپتر از مانگاش با  ترجمه فارسی منتشر شده و من تا چپتر123 رو خوندم و البته راضی ام ازش.

داستان تورفین و همراهانش و تلاششون برای ساخت سرزمینی که نه جنگی داشته باشه و نه بی عدالتی. و تازه در ابتدای راه هستن. این مانگا احتمالا سال ها ادامه خواهد داشت. به حد برسرک نمی رسه اما بهش امیدوارم. امیدوارم ناامیدم نکنه.

و البته بعید می دونم فصل دومی برای انیمه ساخته بشه چون اون پتانسیل لازم برای جدب مخاطب رو نخواهد داشت احتمالا.

6. given

given یه شاهکار عاشقانه اس البته در ژانر یائویی. به شدت دلنشینه. البته این به دل نشستنش بیشتر به خاطر انیمه 12 قسمتیه که تابستان 2019 از روی این مانگا ساختن و پخش شد. بعد از دیدن انیمه من ادامه مانگاشو خوندم. فکر می کنم تا چپتر 35منتشر شده باشه. شدیدا دوست داشتنیه اما چون داستان موزیکالی داره مسلما مانگا اصل قصه رو به خوبی نشون نمی ده. قراره سال 2020 یه انیمه سینمایی از روی ادامه مانگا ساخته بشه که بی صبرانه منتظرشم با وجودی که می دونم داستان از چه قراره. اما بازهم این یه مورد خاصه که کمیک و انیمه مکمل هم هستن.

7.noragami

هنور نخوندمش اما به شدت انیمه شو دوست داشتم و دلم می خواد در اولین فرصت بخونمش.

مانگای "ارتش تک نفره" هم از پرفروش های سال 2019 بوده و متاسفانه فرصت نشده که بخونمش هنوز.

ترجمه فارسی همه مانگاهای بالا رو می تونین از سایت مانگالودر دانلود کنین.

مشخصات

آخرین جستجو ها